Genel

İş Güvenliği Ayakkabıları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

İş güvenliği ayakkabısı, kaza riskini azaltmak ve verimi artırmak için tasarlanmış, koruyucu, teknik bir üründür. Bu nedenle satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.
 

1- Risk Analizi: Her firmanın çalışma ortamlarına göre farklı riskleri vardır. İş güvenliği ayakkabıları, farklı riskler karşısında doğru çözümü bulmak üzere, çok sayıda seçenekle üretilir. Bu riskler, İş güvenliği ayakkabısı satın alırken iş yerinde kurulacak bir kombinasyon tarafından mutlaka analiz edilmeli ve çözümü sağlayacak ayakkabı tercih edilmelidir. Ayrıca, konusunda uzman müşteri temsilcileri tarafından danışma hizmeti alınmalı ve mümkünse çalışma ortamı kendilerine gösterilmelidir. Çalışma ortamınızın risk analizi yapılmadan kullanılacak yanlış bir ürün, kaza riskini azaltmayacağı gibi, koruyucu bir özellik de sağlamayacaktır. Dolayısıyla bu şekilde yapılan bir harcamanın beklentiyi sağlaması mümkün olmamaktadır. Risk analizinin doğru bir şekilde yapılması için, bu konuda uzman satıcılar tarafından sorulan sorulara doğru bir şekilde yanıt verilmelidir.

2- CE Etiketi: İş güvenliği ayakkabıları CE etiketine mutlaka sahip olmalıdır. İş güvenliği ayakkabısı satın alırken CE etiketi üzerindeki bilgilerin doğru ve tam yazılmış olmasına da dikkat edilmelidir.

3- Sertifika: SRC kayma standardına uygun olduğu iddia edilen ürünlerin sertifikalarında SRC ibaresi bulunmalıdır. Ürün sertifikaları AB tarafından onaylanmış kurumlardan almış olmalıdır. SATRA (İngiltere ), CTC(Fransa ), RICCOTEST (İtalya), PFI (Almanya ) bu kurumlardan bazılarıdır. Bu sertifikalar üzerindeki EC Type Certification “ ibaresi ile ayrıt edilebilir.

 • Sertifika üzerinde, koruyucu burun başta olmak üzere, ayakkabının tüm malzeme özelliklerini belirtmiş olması gerekir.
 • Her ürün grubu için ayrı bir sertifika bulunması zorunludur. Bunun için sertifika üzerinde yazan modelin adıyla satın almak istediğiniz modelin adının birebir aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Çelik burun gibi malzemelerin ayrı sertifikaları vardır. Bu sertifikaların ürünün kendisine ait gibi sunulmasına karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Yüksek ısıya dayanıklı dayanıklı iddiasındaki kauçuk tabanlı ayakkabıların sertifikalarında HRO (Heat Resistant Outsole
 • Isıya dayanımlı taban ibaresi bulunmalıdır.
 • Özellikle antistatik ve çift yoğunlu tabanı olan ayakkabılarda en az S1 standardı aranmalıdır.

4- Standart – Koruma Tipi:İş güvenliği ayakkabıları için Avrupa’da uygulanan standart koruma tipleri vardır. (S1, S2, S3, S1P) Alıcının, bu standart hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirmesi, çalışma ortamına uygun olan standarttaki ayakkabının önerilmesi gereklidir. Satın almak esnasında, ürünün özellikleri incelenmeli, etiketinde yazan standarda uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. İş güvenliği ayakkabısı seçiminde bu unsurların göz önüne alınması risklerin en aza indirgenmesi sağlarken, kullanıcının verimliliğini maksimize eder.

Koruyucu ayakkabı standartları kapsamında kullanılan ortak semboller:

 1. P : Çelik ara taban (1100 kg’a kadar geçirgenlik direnci)
 2. C : Elektrik direnci 100 KiloOhm’a kadar (iletken ayakkabı)
 3. HI : Sıcaklığa karşı izolasyon
 4. A : Antistatik ayakkabı (elektrik direnci 0.1 – 1000 MegaOhm arası)
 5. CI : Soğuğa karşı izolasyon
 6. HRO : ısıya dirençli taban (300ºC’ye kadar)
 7. WRU : suya dayanıklı saya (ayakkabı yüzeyi)
 8. E : topuk bölgesinin enerji abzorbsiyonu
 9. ESD : elektrostatik boşalım

EN ISO 20345 Güvenlik Ayakkabıları (200 joule – Çelik Darbe Dayanımı)

 1. SB : Temel Güvenlik
 2. S1 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Yağa Dayanıklı Taban
 3. S1 P : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Yağa Dayanıklı Taban, Çelik Ara Taban
 4. S2 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Yağa Dayanıklı Taban, Suya Dirençli
 5. S3 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Yağa Dayanıklı Taban, Suya Dirençli , Çelik Ara Taban

EN ISO 20347 İş Ayakkabıları ( Burun Darbe Dayanımı olmayan )

 1. 01 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi
 2. 01 P: Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi , Çelik Ara Taban
 3. 02 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Suya Dirençli
 4. 03 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Suya Dirençli, Çelik Ara Taban

Konforlu kaliteli ve güvenli iş ayakkabıları üreticisi olan swolx ayakkabı, İŞMARKET’ta inşaat ayakkabısı, maden ayakkabısı endüstri ayakkabısı gibi her iş grubuna uygun, çelik ayakkabı, çeliksiz ayakkabı ve yds ayakkabı çeşitlerini farklı seçeneklerle uygun fiyatlara güveli alışveriş imkânıyla ismarket.com.tr’de