Genel

Uyarı İkaz Lehvaları Ne İşe Yarar ?

Uyarı levhaları ve sembolleri, iş güvenliğini sağlayan iletişim araçlarıdır. Dış ortamda bulunan ya da işletme içerisindeki tehlikeleri belirleyerek önlenmesine yardımcı olur. Bu levhalar gerekli bilgileri ve gereken güvenlik talimatlarını üzerlerinde barındırırlar. Bu levhalar işletmenin güvenlik gerekliliklerini belirtirken, çalışanların güvenlik bilinci kazanmasına yardımcı olur.

Özellikle tehlikeli alanlarda yer alan işletmeler için  iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları oldukça önemlidir. Bu alanlarda hem can hem de mal kaybının azaltılması ve önlenmesi uyarı levhalarına bağlıdır. Farklı iş alanlarında farklı iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları daha yerinde bir kullanım sağlar. Her işletmenin farklı tehlike unsurlarını barındırması, farklı levha seçimine sebep olmaktadır. 

Uyarı Levhaları Standartları Nedir? 

İş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları belirli standartlara göre sınıflandırılmaktadır. Bu uyarı levhaları standartları ebat, şekil, renk ve sembollerden oluşmaktadır. Şekillerine göre uyarı levhaları üçe ayrılır:

  1. Üçgen: Acil durum cihazları ve güvenli olmayan eylemler için kullanılır.
  2. Kareler ve dikdörtgenler: Genel bilgileri ve acil durum bilgileri göstermek için kullanılır. 
  3. Daireler: Zorunlu veya önerilen uyarıları belirtir. 

İş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları renklerine göre ise dörde ayrılır:

  1. Kırmızı: Yangın uyarısı ve güvenli olmayan eylemleri vurgular.
  2. Sarı: Çalışanların dikkat etmesi gereken eylemleri vurgular. 
  3. Yeşil: İlk yardım ve acil çıkış eylemlerini vurgular. 
  4. Mavi: Kişisel koruyucu eylemler için kullanılır.